Kurumsal


İç Oda Kapı İmalat ve Uygulamaları

İç Oda Kapı İmalat ve Uygulamaları

AHŞAP KAPI UYGULAMALARI

Ev kapıları ve kapı boşlukları, bir yandan dışarıdan yapının içine erişim sağlarken, diğer yandan iç mekanlar arasında geçiş için kullanılır. Bu nedenle kapı boşlukları, içlerinden kolayca geçilebilecek ve mobilyalar ile teçhizatların hareketine izin verecek kadar geniş olmalıdırlar. Kapının yerleşimine bağlı olarak mekanların arasında ve içinde oluşan hareket düzenleri, mekanların barındırdığı kullanım ve etkinlikler uygun olmalıdır.

Dış kapılar, kapandıklarında hava geçirimsizlik sağlamalı ve yaklaşık olarak içinde bulundukları dış duvarların ısı yalıtım değerine sahip olmalıdır. İç oda kapıları, istenen derecede görsel ve akustik mahremiyeti sağlamalıdırlar. Tüm kapılar, açılış kolaylığı, beklenen kullanım sıklığı altında dayanıklılık, güvenlik koşulları ve sağlayabilecekleri ışık, havalandırma ve manzara özellikleri açısından değerlendirilmelidir.

AHŞAP KAPI MODELLERİ

MASİF DOĞAL AHŞAP KAPILAR

Doğal ahşap kapılar özelikle iç mekânlar da en çok tercih edilen kapı çeşididir. Ahşabın doğal ve sıcak bir malzeme olması, dekoratif güzelliğinin olması ve göze hoş görünmesi gibi nedenlerden ötürü; ahşap kapılar yaygın olarak kullanılmaktadır. Ahşap kapılar, kasa ve kanat olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Masif ahşap kapılar geçmişten günümüze kullanılan ve her bölümü ahşap malzemeden oluşan kapılar olarak yoğunluğu fazla ve genellikle daha ağırlardır. Ancak sağlık açısından diğer modellere göre daha az kimyasal maddeler içermeleri sayesinde daha sağlıklıdırlar. Kullanım alanı olarak sadece iç kapılar olarak değil dış kapılar olarak da ahşap malzemeli veya kaplamalı kapılar da kullanılabilmektedir.

HAZIR PANEL AMERİKAN KAPILAR

Amerikan panel kapı, ülkemizde pres kapılardan sonra kullanılmaya başlanan kapılardır. Yaygın olarak Amerika'da kullanılmaktadır. Ahşap bir çerçevenin iki yüzüne doğal ağaç görünümlü suni panellerin monte edilmesiyle oluşur. Bu paneller MDF malzemeden yapılmaktadır. Bu panellerin modellerini üreticiler belirleyerek piyasaya sunarlar. Piyasada 4 göbekli, 6 göbekli, düz, iki göbekli, camlı ve camsız modelleri mevcuttur.  Bu kapılar seri imalat sistemine uygun geliştirildiği için, kişiye özgü Amerikan panel kapı yapılamaz. panel kapı modelleri içerisindeki dolgu malzemeleri kimyasal bir yapıya sahiptir, bu yüzden sağlık açısından daha zararlı olmakla beraber fiziksel kolaylıkları ve ucuz maliyeti sebebiyle tercih oranları yüksektir.

BOŞLUKLU AHŞAP KAPILAR

Boşluklu kapılar serenli ve başlıklı bir çerçeveden ve onun içini dolduran, oluklu lif levhadan yapılmış bir genleşmiş petek dolgudan veya birbiri içinden geçen yatay ve dikey ahşap şeritten yapılmış bir kafesten oluşurlar. Hafif olmalarına karşın, ısıya veya ses yalıtım değerleri çok düşüktür. Genellikle iç mekanlarda kullanılmalarına rağmen, su geçirimsiz yapıştırıcılarla birleştirildiklerinde dış kapı olarak da kullanılabilirler.

AHŞAP KAPI FİYATLARI

Ahşap kapı fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak duvar uygulamasının özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ahşap kapı fiyatları 300 - 3.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.